9340 TTV


9340 TTV


Motor

YAKIT TÜKETİMİNİ AZALTIRKEN GÜCÜ ARTTIRIN

9 Serisinin güç ünitesinde sadece en iyi yeteri kadar iyidir. Belirleyici etken, en düşük yakıt sarfiyatında en yüksek performanstır. İki kademeli turbo şarjlı ve ara soğutmalı Deutz TTCD 7.8 l altı silindirli motorun ve SCR, DPF ve DCR teknolojisinin alternatifi yoktur. Motor 2.000 bar enjeksiyon basıncı ile anında tepki verir ve 1.000 d/d’da torkun %90’ını sağlar. Maksimum tork 1.200-1.600 d/d’da sabit kalır. Motorlarda ayrıca, ekstrem koşullarda bile kullanılabilen, mükemmel soğuk çalıştırma özelliği bulunur. Deutz TTCD 7.8 l motorları yenilikçi SCR/DPF teknolojisi sayesinde, performans kaybı olmadan tüm uluslararası kanunlara uygundur (US EPH/Tier4final). Konsept, maksimum verim elde etmek için ayarlanmıştır.

Şanzıman

TTV ŞANZIMAN. MAKSİMUM VERİM

Verim, hassasiyetle elde edilir. Hassasiyet ise, tam çalışma hızı ile yakalanır. Elektronik olarak kontrol edilen, sürekli değişken TTV şanzıman her tür çalışma için tam olarak gerekli olan hızı sağlar. TTV şanzıman mekanik bileşenlerin verimi ile hidrostatın zekasını birleştirir. Özellikle tarla çalışmasında, 7 – 15 km/sa arası hızlarda daha verimlidir. Bu noktada, mekanik bileşenlerin %80’i devreye girer. Taşıma esnasında, bu ortalama %90 olur. Bu da tüm hız aralığı boyunca hızlı cevap verilmesini, her koşulda sorunsuz hızlanmayı, yüksek dinamik ve ekonomik sürüş sağlar. TTV şanzıman, yüksek çekiş gücü ile en zor durumların bile üstesinden gelebilir.

PTO

ÜÇ HIZLI PTO

Arkada 540 Eco, 1000 ve 1000 Eco, önde 1000 Eco PTO hızları ile tüm işler çok verimli şekilde yapılabilir. “Hız azaltma” motor özelliği sayesinde, Eco-PTO’nun uygulanması genişletilebilir. Böylece, yakıt sarfiyatı önemli oranda azalır. Tüm hidrolik ve PTO işlevleri, kabindeki kol dayama üzerinden kolayca ayarlanabilir ve kontrol edilebilir.

Hidrolik Sistem

12,000 KG KALDIRMA KAPASİTESİ, 210 L/DAK. POMPA DEBİSİ

9 Serisinin bağlantı noktaları dünya genelindeki müteahhitlerin ve çiftçilerin talepleri ve çalışma uygulamaları kadar çok yönlüdür. Arkada 12.000 kg ve önde 5.000 kg kaldırma kapasitesi ile, akla gelebilen tüm ekipman kombinasyonları kullanılabilir. Yüksek performanslı hidrolikler, 210 l/min. hidrolik pompa debisi ile 16 adet valfe (12 tanesi arka, 4 tanesi de ön tarafta) maksimum akış hızı sağlar. Gerçekten benzeri yok: tüm valfler orantılı olarak kontrol edilebiliyor. Karmaşık manevralarda bile, valfler joystick veya kol dayama kumandaları aracılığı ile çalıştırılabiliyor. Akış hızları (%1-100) ve aktivasyon süresi (1-60 s.) sürücü koltuğundan kolayca programlanabiliyor. Yük algılama sistemi standart bir donanımdır. Hidrolik sistemin performansına etki etmemesi için ayrı bir pompa direksiyona tedarik sağlar.

Frenler

KONFORLU VE GÜVENLİ: HER HIZDA VE AĞIR YÜKLERLE

Üstün güvenlik. Daha az pedal baskısı ile daha fazla durma gücü sağlamak için, tüm 9 Serisi traktörlerde DEUTZ-FAHR hidrolik frenleme sistemi bulunuyor. Traktörler büyük harici kuru ön frenler bulunmaktadır. Frenleme kuvvetinin %50’si ön akstadır ve ekstra frenleme kuvveti için dört çeker aktivasyonu otomatik olarak devreye sokuluyor. EPB (Elektrikli Park Freni) de standart bir özellik. Gidiş yönü seçildiğinde otomatik olarak devreden çıkıyor ve sürücü traktörden ayrıldıktan kısa süre sonra yeniden aktive ediliyor.

Kabin

Eşsiz konfor ve otomasyon.

İlk bakışta, bu ortamda çalışmanın bir zevk olacağı açıkça görülüyor. MaxiVision Cab 2 sürücüye geniş bir alan sunuyor. Kaliteli malzemeler, mükemmel ve keyifli bir çalışma ortamı oluşturuyor. Yeni panoramik ön camın yanı sıra geniş yan ve arka pencereler sürücüye her yönde mümkün olan en iyi görüş alanını sağlıyor. Üst kısımda da bir tavan penceresi bulunuyor. Yeni tasarlanan ön kaput sayesinde, ön bağlantı tertibatı kısmından aşağısı daha rahat görülüyor. Kabinin pnömatik süspansiyonu ve izole edilmiş olması sayesinde motor ısısı, titreşim ve gürültü kabine ulaşmıyor. Maksimum gürültü seviyesi 69 dB’dir. Kabine girin ve uzun bir çalışma günü bile olsa, günün sonunda dışarı çıkma vakti gelene kadar rahatça oturacaksınız.
TEKNİK VERİLER
MOTOR
Model
DEUTZ-TTCD 7.8 L06 (Tier 4F)
Silindir Sayısı/Hacmi - adet/cm3
6/7775
Maksimum Güç (ECE R-120) - Hp/kW
336/247
Nominal Güç (ECE R-120) - Hp/kW
316/232
Nominal Motor Devri - dev/dak
2100
Maksimum Tork - Nm
1372
Enjeksiyon Sistemi
Common Rail
Egzoz Gazı İyileştirme Sistemi
SCR Teknolojisi
Yakıt Tankı ve AdBlue® Tankı Kapasitesi - Litre
600 + 55
ŞANZIMAN
Vites Kutusu Tipi
TTV (CVT Sürekli Değişen Şanzıman)
Ayarlanabilir Powershuttle
*
Power Zero
*
2 Cruise Control Fonksiyonu
*
ÖN VE ARKA AKSLAR
4WD Kumanda Tipi
Elektrohidrolik Kontrol
Diferansiyel Kilidi Kumanda Tipi
Elektrohidrolik Kontrol
Ön Aks Süspensiyonu
*
SBA/ASM: Otomatik 4WD ve Dif. Kilidi Kontrolü
*
FRENLER
Dört Tekerde Hidrostatik Yağ Banyolu Disk Fren
*
Elektronik Park Freni
*
Hidrolik + Pnömatik Römörk Fren Sistemleri
*
PTO
PTO Devir Seçenekleri
540E/1000/1000E
Kumanda Tipi
Elektrohidrolik Kontrol
Çamurluk Üzerinden Kontrol
*
Ön PTO
*
Ön PTO Devri dev/dak
1000E
HİDROLİK SİSTEM
Yük Hassasiyetli Hidrolik Sistem
*
Hidrolik Pompa Debisi Lt/Dak
210
Hidrolik Servis Çıkışı - adet
12
Power Beyond
*
Çamurluk Üzerinden Kontrol
*
Ön Hidrolik Servis Çıkışı - adet
4
HİDROLİK KALDIRCI
Elektrohidroik Kontrollü Arka Kaldırıcı
*
Arka Hidrolik Kaldırma Kapasitesi - kg
12000
Çamurluk Üzerinden Kontrol
*
Radar
*
Hidrolik Orta Kol
*
Ön Hidrolik Kaldırıcı
*
Ön Hidrolik Kaldırma Kapasitesi - kg
5000
Elektrohidrolik Kontrollü Ön Kaldırıcı
*
LASTİKLER
Ön
IF 650/60 R34
Arka
IF 710/70 R42